Když nadšení přetrvá

Napsal/a RadekŽádné komentáře

Před „pouhými“ 15 lety to bylo docela běžné. K Internetu se většina z nás připojovala vytáčeným připojením přes pevnou telefonní linku s modemem a každý měsíc jsme pak jen napjatě čekali jaké
bude vyúčtování „prointernetovaných“ minut od tehdejšího SPT Telecom.


Již tehdy byli i šťastlivci, kteří si mohli dovolit neskutečně drahé bezdrátové připojení k Internetu od některého z nově vznikajících poskytovatelů. To tenkrát ovšem stálo několik tisíc korun měsíčně a to fakt nebylo málo, přičemž rychlost i takovéhoto pevného připojení byla z dnešního pohledu směšná.

Závistivě jsme proto sledovali situaci v Praze, kde právě vznikala počítačová komunitní síť CZFree.Net, která se stala inspirací i pro nás.

V polovině roku 2003 zazvonil jeden kluk v centru Unhoště u svého překvapeného souseda a začal se ho vyptávat, co že to má na okně za anténu a zda to není nějaká ta „wifina“. Slovo dalo slovo a  zakrátko tak v Unhošti vznikl první přípojný bod – tzv. “ápéčko” i pro dalších několik průkopníků. Tihle dva první nadšenci byli Radek a Dominik, ale my je známe hlavně pod jejich přezdívkami – Spider a Litin. Přezdívky jako identifikátor používáme ostatně dodnes a každý člen si při vstupu do spolku nějakou přezdívku zvolí.

Kdo se k síti ovšem chtěl v počátcích připojit, musel přiložit ruku k dílu, jinak to tehdy nešlo. Někdo stavěl nové přípojné body, jiný vyráběl antény a další pomáhal s administrativou. Té je, asi jako všude, bohužel čím dál tím víc. ..Síť se hned v počátcích začala velmi rychle rozšiřovat a brzy přesáhla hranice Unhoště a blízkého okolí. Úplně ze začátku jsme fungovali pod křídly obdobného
kladenského sdružení, velmi brzy jsme se však osamostatnili a v lednu 2004 tak vzniklo Občanské sdružení UNHfree.net, jež se po legislativou vynucené transformaci před nedlouhou dobou proměnilo na zapsaný spolek. Takto, pod názvem UNHfree.net z.s.,fungujeme dodnes. Stát se naším členem je dnes nesrovnatelně jednodušší než v začátcích, pořád jsme ale vděční za každého, kdo se chce na chodu sítě nějak podílet.

Za těch 15 let se mnohé změnilo, ale na naše budovatelské začátky vzpomínáme s notnou dávkou nostalgie. Rozhodně to nebyla procházka růžovým sadem a kdyby nám tenkrát někdo řekl, že k UNHfree.net bude připojeno 3000 domácností, nechtěli bychom tomu uvěřit. Letos tak tedy slavíme nejenom 15 let trvání spolku, ale oslavujeme především úsilí lidí, kteří pokud mají společný sen, jemuž věří, dokáží neskutečné věci!

Novinky

Napište komentář